Seattle Central College, EduPlanet
Läs din utbildning i Seattle!
Vill du snabbt få en utbildning och samtidigt uppleva något helt nytt? Läs då din utbildning på Seattle Central College i USA. Här finns en mängd studieämnen beroende på vad du är intresserad av och program på allt från tre månader till två år.
”Seattle är en helt fantastisk stad med otroligt härliga människor. Kan med handen på hjärtat säga att jag inte haft en tråkig stund här och kunde inte valt en bättre stad att plugga i:) Skolan har ett stort utbud av klasser och lärarna jag har haft har alla varit väldigt bra och engagerade. Så länge man dyker upp på lektionerna, är aktiv och gör sina läxor så klarar man sig utan större problem. Det jag uppskattat mest dock är att det inte finns så många svenska studenter här vilket är utmärkt när man vill träna sin engelska och knyta lite internationella kontakter. Jag är hur nöjd som helst och har inga som helst planer på att åka tillbaka till Sverige än på ett tag!”
- Tanja 26 år, Associate Degree
Seattle Central College, belägen på Capitol Hill i centrala Seattle, grundades redan 1966 och har under den tiden gett fler än 500 000 studenter en utbildning. Idag har skolan cirka 10 000 studenter, varav 1 500 är internationella. Stämningen på skolan är således dynamisk, innovativ och mångkulturell och passar dig som vill få en utbildning anpassad till arbetslivet. Här finns distansutbildningar, onlinekurser, engelskakurser och mycket annat.
Så ansöker du
Dokument du behöver för din ansökan till Seattle Central College:
- Ifyllt ansökningsformulär
- Ditt gymnasiebetyg översatt till engelska
- Intyg om studiefinansiering från CSN
- Bankbrev (om du har för avsikt att finansiera dina studier utan CSN)
- Kopia av ditt pass
- Betald ansökningsavgift till skolan
Kursstarter är flera gånger per år. Blanketter, svar på dina frågor om CSN, försäkringar, visum och detaljer om ansökningsprocessen fås av EduPlanet.
Vi mailar dig gärna vår ansökningsguide. Vår hjälp är gratis!
Boende och Fritid
Bo på campus eller utanför
Skolbyggnaderna på Seattle Central College är moderna med flera nybyggda delar. På campusområdet finns det boende för dig som snabbt vill komma in i studielivet och träffa andra studenter. Du kan välja mellan att bo precis mitt emot skolan eller fem-femton minuters gångväg därifrån. De flesta lägenheter delar man med andra och de har alla bekvämligheter man kan behöva. Du behöver således ingen bil för något av dessa alternativ.
Ett annat boendealternativ är att bo i värdfamilj under din vistelse i Seattle. Detta är ett alternativ som passar dig som vill komma i närmare kontakt med den amerikanska kulturen och familjelivet. Dessa alternativ är oftast belägna 30-40 minuter med buss från skolan.
Studera i en mångsidig stad
Innovation och kreativitet är en gemensam egenskap för många företag från Seattle. Staden är nämligen hem för företag så som Microsoft, Amazon.com, Boeing och Starbucks. Här kan du som gillar stadsliv njuta av restaurangbesök, kaféer, vintagebutiker, museer och teatrar, medan du som föredrar friluftsliv kan hika, vandra, campa och fiska. Staden är full av små öar, broar och är omringad av bergskedjor och grönområdena Cal Anderson Park och Volunteer Park. Vill du se något helt annat finns Kanada bara två timmar bort!
”Seattle är en helt fantastisk stad, man blir aldrig uttråkad, och en vackrare omgivning är svår att hitta! Att plugga här var ett självklart val för mig. Seattle Central ligger mitt i centrala Seattle, har stort utbud av klasser och många aktiviteter och klubbar för eleverna. Gå på lektionerna, var aktiv, och lämna in uppgifterna i tid så kommer du klara dig bra! Behöver du hjälp med engelska eller matte så finns det hjälpcenter på skolan som gör allt de kan för att du ska lära dig och lyckas!”
- Hanna 23 år, Associate Degree in Marketing/ Communication
Kurser
Plugga en kort eller längre tid utomlands
Hur långa utlandsstudier vill du ha? Beroende på vad målet med dina studier vid Seattle Central College är finns olika utbildningsalternativ. Study Abroad-programmet är mellan tre till tolv månader och är specialdesignat för utbytesstudenter. Här kan du tillsammans med skolan plocka ihop ett schema som passar dig. Efter avklarade studier får du ett intyg eller betygsdokument med samtliga kurser du klarat.
Vill du stanna en lite länge tid finns ett flertal degreeprogram på två år inom flera ämnesområden. Väl klar med detta program finns möjlighet att läsa två år till på universitet för att få en kandidatutbildning. Seattle Central College samarbetar med flera universitet, vilket möjliggör en överföring dit efter examen.
Exempel på ämnen du kan studera:
- Business administration
- Datastudier
- Förberedelse inför en MBA
- Modern kommunikation
- Globala studier
- Amerikanska studier
- Konst
- Musik
- Ingenjör
- Förberedande kurser inom vård
- Antropologi
- Biologi
- Undervisning och pedagogik
- Engelska
- Miljövetenskap
- Historia
- Psykologi
- Litteratur
- Matematik
- Statsvetenskap
- Grafisk design
- Internationella studier
- Sociologi
- Drama
Det finns även program som är mer praktiskt inriktade och som passar dig som inte är intresserad av en universitetsutbildning. Dessa ger dig god kunskap inom det ämnesområde du studerar och innehåller praktikperioder. Alla är dock inte CSN-berättigade.
Exempel på tekniska utbildningar:
- Informationsteknologi
- Applikationssupport
- Databasledning
- Ledarskap
- Nätverksdesign och administration
- Programmering
- Webbdesign
- Webbutveckling
- Tandsköterska
- Vård
- Mat/restaurang
Vi guidar dig rätt bland skolans kurser och hjälper dig med alla frågor.
Examen & Intyg
Om Seattle Central College´s olika examina:
Study Abroad: 1 termin- 1år
Certifikatutbildning: 2-4 månader
Diplomautbildning: 6-12 månader
Associate’s Degree: 2 år
Kostnader
Information om CSN och kurspriser finns på EduPlanets hemsida. OBS att vår hjälp är gratis!
EduPlanet

EduPlanet Utlandsstudier
Vill du studera en språkkurs eller utbildning utomlands? Eduplanet (före detta Språkpunkten) har hjälpt svenskar komma ut i världen och studera sedan 1982. Detta gör Eduplanet till ett av Sveriges äldsta företag i branschen! På Eduplanet är man stolta över att ha...
Mässa
Mässa för Medicin, Business och Musik utomlands
Vår egen mässa för just Medicin, Musik och studier i New York, London och Barcelona
För sjätte året i rad anordnar vi EduPlanets egen utlandsstudiemässa! Vi håller till på Clarion Hotel Sign Stockholm mellan kl 12.00-16.00 lördagen 25/1 2020. Under dagen kan du ställa dina frågor till oss på EduPlanet, våra studenter och representanter från utvalda college och universitet. EduPlanets Utlandsstudiemässa riktar sig till dig som är intresserad av att studera detta utomlands:
- Läkare, Tandläkare & Veterinär och PreMed
- Musik & Performancei England, Tyskland, Irland
- Business och studier i London, Barcelona, New York
På plats finner du b.la. universitet & college från;
- 7 medicinskolor från: Lettland, Litauen, Polen, Tjeckien, Slovakien, Ungern och Cypern
- Berkeley College New York
- London South Bank University
- EU-Business schoolBarcelona
- Musikcolleget BIMM från England, Irland och Tyskland
Kom förbi och träffa oss och skolorna och ställ frågor. Vi berättar om antagning & krav, studiemedel från CSN, håller korta seminarier om de olika ämnena mm.
Mässan är gratis och ingen föranmälan krävs – välkommen på Drop in!
Varmt välkommen följande datum:
Datum: 2020-01-25 | Tid: 12:00 - 16:00 | Clarion Hotel Sign |